wz


Pan rozhodčí Jean-Jacques Dupas nám připravil na naši žádost následující článek ke klubové výstavě:Dojmy z posuzování v Čechách

Napřed budu hovořit trošku o prostředí výstavy. Oblast je velmi hezká, plná zeleně a místo výstavy je nádherné a dobře přizpůsobené na krásnou přehlídku. Navíc jsme si užili krásného sluníčka, které ještě více vyzdvihlo krásu prostředí.
Dále přejděme k lidem. Musím přiznat, že jsem velice ocenil přijetí, kterého se mi dostalo. Od mého příletu do Prahy si mne vzali na starost dva mladí, velmi sympatičtí a usměvaví lidé. Pak jsem se seznámil i s dalšími organizátory, a i zde byl úsměv na místě. Během posuzování jsem byl obklopen zdatnou a dynamickou skupinou lidí, kteří mi pomáhali, a měli stále dobrou náladu. I když jsem ve svém kruhu zadal hodně ocenění jiných než známka výborná, účastníci se ukázali jako velmi sportovní a celkově se zdálo, že moji kritiku přijali.

BOUVIEŘI

31 bouvierů v katalogu je krásné skóre, nato že jsme velmi daleko od kolébky plemene. Na začátek dva mladí psi korektního typu, kteří mne ale neoslnili. Oba dva dostali hodnocení velmi dobrý.
V mezitřídě byl jediný pes typově správný, pěkných proporcí, a který pěkně chodil. Ještě není úplně „hotový“, ale zadávám CAC.
Ve třídě otevřené jsou tři nadprůměrní jedinci. Budou ostatně jediní, kteří obdrží výbornou v této třídě. První je velmi blízko ideálu standardu. Dal bych malou radu majitelce : lépe upravit hlavu. Druhý je typově správný a pěkně chodí. Třetí (ALIBABA HIPPO'S BANDIT) je velmi mohutný, snad až příliš. Vítěz třídy otevřené se snadno prosazuje oproti jedincům z mezitřídy a třídy vítězů.
Ve třídě mladých fen dvě skvělé ukázky fen, které před sebou jistě mají skvělou budoucnost. Konečně jde o sestry (BABSY a BLADE HIPPO'S BANDIT), což je hned patrné. Bravo chovateli.
Mezitřída příliš nesplnila očekávání.
Třída otevřená je daleko více stejnorodá a úroveň je docela korektní. Pět předvedených fen obdrží výbornou. Dvě první feny jsou nadprůměrné. Trochu jsem mezi nimi váhal, ale vítězná fena se prosadila typickou a pravidelnou chůzí. I když hlava mohla být lépe upravená, a také bych si přál, aby si majitelka byla více vědoma kvality feny, kterou předvádí.
Ve třídě vítězů vyhrála zaslouženě CAC fena pěkná v typu (ETTINA DUSTY EGAS), která se velmi hezky pohybovala.
Dále dvě feny veteránů, které dělají čest svému věku a plemeni.
Fena ze třídy otevřené skončila jako klubová vítězka.
Jako vítěz plemene se prosadil pes, a to jak svojí mohutností, skvělou stavbou těla, tak svým pravidelným a typickým krokem. Viděl jsem velmi pěkné jedince, některé méně hezké, ale to není neobvyklé. Gratuluji chovatelům, kteří jak se zdá, se snaží zachovat správný typ bouviera oproti některým zemím, které se orientují na psy příliš mohutné, jistě více stojícími za podívanou, ale kteří už nejsou tolik bouviery. Bravo.

BRIARDI

Mohu se vyjádřit pouze k dospělým, protože dorost a třídy mladých posuzoval můj kolega p.Krinke. V mezitřídě plavých psů byl dobře stavěný jedinec, momentálně ale příliš světlý s trochu kratším ocasem neseným trochu vysoko. A hlavně majitelka jej vedla příliš rychle. Je mi líto, ale pes nemá potřebné úhlení, aby ukázal pohyb briarda, a rychlejším pohybem se to nevylepší. Majitelka nesouhlasila s touto analýzou, ale patří k těm mladým lidem, kteří přicházejí a jsou přesvědčeni, že vše znají. Ve třídě otevřené plavých psů byli dva velmi pěkní psi. Dvakráte byl předveden velmi pěkný pohyb briarda, doufám, že majitelka psa z mezitřídy toto viděla a mohla se povšimnout rozdílu. U černých měla třída otevřená korektní úroveň, ale žádné super jedince, kteří by vyčnívali mezi ostatními. Někteří jsou spíše delší, a ocasy nejsou vždy dokonalé. Černý pes ve třídě vítězů je velmi mohutný, ve vynikající kondici s krásným chodem. Klubovým vítězem je pes plavý, protože černý je přeci jen trošku silnější. Mezitřída plavých fen je dobře sestavená, ale bohužel typ je příliš lehký a proto končí s hodnocením dobrá, což je škoda. Ve třídě otevřené je typičtější druhá fena, ale zklamala mne v pohybu. Neoddává se mu a ocas nosí příliš nízko. První je trochu světlejší, ale momentálně působí kompaktnějším dojmem. Ve třídě pracovní velmi hezká fena pěkně vyvážená, která nosí ocas trochu příliš vysoko. Třída vítězů byla potěšením pro oči. Dvě skvělé feny. První se prosadila vyjímečným pohybem. Byl bych rád, kdyby tato fena přijela do Francie, aby předvedla některým lidem, co to je skutečný pohyb briarda. U černých zklamala mezitřída, protože obě feny měly nedostatek, který mi zakázal udělit výbornou známku. Třída otevřená a vítězů jsou obě dvě líbivé. Lepší byla třída otevřená. Plavá fena porazila černou díky svému pohybu.. O vítěze plemene šli dva jedinci, které jsem posuzoval já, ale také dva nejlepší mladí. Oba mladí mají velmi dobrou kvalitu. Pes je skvělý v postoji, při pohybu nese příliš hrdě ocas. Téměř jsem udělíl BOB plavému psovi ze třídy otevřené, ale byl až příliš hravý v chodu. BOB jsem tedy zadal plavé feně, která nám až do konce předváděla skvělý pohyb typický pro briarda. Mé hlavní poznámky k plemeni briard v Čechách: PLUS : typ je zachován, vynikající povahy, dobrá kostra MINUS : vpředu příliš otevřené úhlení; malé problémy s barvou u plavých Na závěr Vám chci říci, že se příliš neztotožňuji s takovýmto popisem, protože zde nemohu skutečně vyjádřit, co cítím, když stojím přímo proti každému z vystavovaných jedinců. Plemeno je u vás v dobrých rukou. Blahopřeji.

Jean-Jacques Dupas, rozhodčí